neasmyrni.net.gr neasmyrni.net.gr neasmyrni.net.gr
Αρχική Εκπαίδευση ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΟΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΔΗΜΟΥ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ & ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ
facebook
Έχουμε 14 επισκέπτες συνδεδεμένους
ARTION 2016-small lux new 001 akadimos118x118 autopragmatosi Kyvellou-new
logo_eyaggelikhslogo_n_smyrnhs_teliko
Την Παρασκευή 26 Απριλίου το απόγευμα πραγματοποιήθηκαν στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων της Ευαγγελικής Σχολής οι βραβεύσεις των νικητών του Λογοτεχνικού Διαγωνισμού με θέμα την «Εφηβική Ζωή» που διοργάνωσαν με μεγάλη επιτυχία ο Δήμος Νέας Σμύρνης σε συνεργασία με το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης.
Ο Διαγωνισμός απευθύνονταν στους μαθητές των σχολείων του Δήμου Νέας Σμύρνης και περιελάμβανε Διαγωνισμό Ποιήματος & Διαγωνισμό Διηγήματος  για έργα ανέκδοτα και αδημοσίευτα. Πραγματοποιήθηκαν δύο ξεχωριστές βραβεύσεις και έπαινοι, για τους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου αντίστοιχα.
Στις κριτικές επιτροπές των διαγωνισμών οι οποίες συγκροτήθηκαν από καθηγητές της Ευαγγελικής και άλλες προσωπικότητες της περιοχής μας προήδρευσαν:
Πρόεδρος Κριτικής Επιτροπής: Έλλη Φιλοκύπρου, Αναπληρώτρια καθηγήτρια, Τμήμα
Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε., Φιλοσοφική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών
Κριτική επιτροπή ΠΟΙΗΣΗΣ: Δώρα Μέντη - Θοδωρής Χιώτης (Ποιητής)
Κριτική επιτροπή ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ: Μιχαήλ Μιχαλιός (Γυμνάσιο Ευαγγελικής) - Γιώργος
Θώδης (Λύκειο Ευαγγελικής)
Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν στην Υπεύθυνη Παιδείας του Δήμου Ν. Σμύρνης κα Κλαίρη Δεληγιάννη και στην Υπεύθυνη του Λογοτεχνικού Ομίλου Ευαγγελικής Σχολής κα Δώρα Μεντή για την πρωτοβουλία και την άψογη διοργάνωση.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
  • ΠΟΙΗΜΑ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ)
1. Ερμιόνη, [άτιτλο] - Τίνα Δημοπούλου (7ο Γυμνάσιο)
1ος Έπαινος: Ποιητής του τετραγωνισμένου κύκλου, «Όνειρα ουροβόρου όφεως» -
Κωνσταντίνος Αβράμης (3ο Γυμνάσιο)
  • ΠΟΙΗΜΑ (ΛΥΚΕΙΟ)
1. Ναζωραίος, «Εκ βαθέων» - Βίκτωρ Πραπάστιτσα (2ο Λύκειο)
1ος Έπαινος: Λουκρητία, «Παιδί είμαι ακόμα!» - Μαρίνα Καραδημητρίου
(Παλλάδιο)
2ος Έπαινος: Εικοσιένα, «Εμείς τα δίστιχα» - Εύη Παπακυριακοπούλου (Λεόντειος)
  • ΔΙΗΓΗΜΑ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ)
1. Μπέθανι Σταμπς, «π» = Πένυ Μπεθάνη (Ευαγγελική)
1ος Έπαινος: Δραστήριος, «Διπλή εφηβική ιστορία» = Κίτσος Ορφανόπουλος
(Ευαγγελική)
2ος Έπαινος: Δανάη, «Η 100η ερώτηση» = Ελένη Μαγνήσαλη (Ευαγγελική)
  • ΔΙΗΓΗΜΑ (ΛΥΚΕΙΟ)
1. Κορίτσι με φτερά, «Ενός λεπτού σιγή» = Χαρά Κοντοχρήστου (Λεόντειος)